A fogfoltok egyik leggyakoribb formája az extrinsikus fogfolt, amely egy felületi fogfolt, amely kívülről jelentkezik a fogakon. Számos különböző okból, beleértve az ételeket, a kávét, a tea, a cigarettát és a sört, a fog fehér színű felülete karcolható. Gyakran tapasztalható, hogy a fogfoltok bizonyos élelmiszerek és italok fogyasztásával alakulnak ki. Élelmiszer, italok és élvezeti szerek hosszú távú fogyasztása gyakran a fogfoltok osztályozásával jár.
Az extrinsikus fogfoltok – és a fogápolási termékek – csak az alkohollal és a dohányzással együtt állhatnak összefüggésben. A dohányzásra gyakorolt hatás oka annak, hogy a nikotin oxidálja a fogat, ami győződött le, vagy bőrszínűvé válthatja. Az alkohol tartalmaz egyfajta komponens, ami megzavarja az eszközöket, amelyek megtartják a szájat táplálkozáshoz, így megsérti a fogazatot, és sötétek lehetnek. A régi iszlám orvosok által szigorúan feltételezett, hogy a bor, sörfogyasztás, pálinkafogyasztás is okozhat fogfoltokat.
A kávés és tea hatása
A kávé és a tea is okozhat fogfoltokat. A kávé és a tea erős pigmentáló anyagokat tartalmaz, amelyek a fogfelületre kötődnek, és elszíneződhetnek. Az egzotikus gyümölcsök és a színezett ételek is színt adhatnak a fogfelületeknek. Kedvezőbb hatás is van, amikor a nyers gyümölcsöket és zöldségeket fogyasztjuk, ami gyümölcsöt tartalmaz, és kevésbé színezi a fogat. Úgyi hogy a cukor kötődik az epéhez, ez előmozdítja az élelmiszermaradványok alatt a baktériumok gyors növekedését, ami a fogak árnyékolódásához vezet. Az élelmiszermaradványok jelenléte ebben a mikroklímában extra pigmentációt eredményezhet, ami sötétlen árnyékolódást okoz. A tea, a kávé és a csokoládé is okoznak sötét árnyékot a fogon.
Kemény fogkefék és fogkrémek
A fogkefék erős áztatása, gyakori cseréje és a fogkrémek folyamatos használata is okozhat fogfoltokat. Az elszíneződés előfordulása érdekében a kemény fogkefék helyett az orvosoknak általában ajánlottak puha fogkefék használatát. Ezek óvatosan mossák a fogakat és nem okoznak egyéb változásokat a fogfelületen. A fogkrémek is színezhetnek a fogat, különösen, ha sok tartósítószert tartalmaznak. Ahhoz, hogy megelőzzük a fogfoltokat, napi egyszer javasoljuk a fogmosást valamilyen jó minőségű fogkrémmel, amely jobban távolítja el a fogakról a szennyeződést.
Vitaminok és ásványi anyagok hiánya
A vitaminok és az ásványi anyagok hiánya is okozhat fogfoltokat. Az A-vitamin, amely szükséges a fogak erősítéséhez, esetleges hiánya fogfoltok kialakulásához vezethet. A vitamin hiánya fogfoltokat okozhat azáltal, hogy megzavarja a kollagén körüli szövetek táplálását és súlyosbítja a fogfoltokat. A magnézium, a vas és ammónium hiánya is fogfoltokhoz vezethet. Tehát, ha ezek a vitaminok és ásványi anyagok hiányoznak a szervezetünkből, akkor fogfoltok válhatnak láthatóvá a fogakon.
Genetika és öröklődés
A fogfoltoknak meglehetősen nagy szerepük van az öröklődésben. A genetikai hajlam, amely a részese a fogfoltoknak, az anyától, az apától vagy életvitelétől származhat. Az anyák és az apák kapcsolatba lépnek a gyermekeikkel, és gyakran örökítik a fogfoltokat is. A gyermekek, akiknek az anyukája és az apukája fogfoltokkal rendelkeznek, maguk is fogfoltokkal rendelkeznek.
Fogfoltok általában az életmód jellemzőiből származik. Ha helytelen alanyi viselkedést folytatunk, amely fogfoltokat okoz – a cigaretta dohányzása, az alkohol fogyasztása, az erős kávé- és teafogyasztás, a high-fruktózmalátos répapép fogyasztása, túl sok cukor, túl sok szegénységi étel, a helytelen táplálkozás, a megerősíthetetlen erős samponok használata, az intenzív fogkefe használata stb. -, általában látható fogfoltokkal találjuk magunkat.
A fogfoltok megszüntetésének egyik legjobb mód